W dniach 06.09-08.09.2024 celem wspierania rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci i młodzieży w pieczy zastępczej, odbył się wyjazdowy trening umiejętności społecznych. Zajęcia realizowane były w Ośrodku Wczasowym ,,Bęsia”, gdzie dzieci oprócz uczestnictwa w warsztatach aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. 3-dniowy wyjazdowy TUS realizowany był w ramach projektu ,,Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego”.
Poszukujemy kandydatów na rodziny zastępcze!
Wszelkich informacji nt. rodzicielstwa zastępczego, wymogów jakie należy spełnić, aby zostać rodziną zastępczą oraz procedury ustanawiania rodziny zastępczej przybliżą Państwu nasi pracownicy w Ornecie lub w Lidzbarku Warmińskim.
W dniach 25.08-26.08.2024 r rodzice zastępczy wraz z dziećmi uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym, który odbył się w Ośrodku Wczasowym w Pieckach. W ramach wyjazdu dorośli oraz dzieci uczestniczyli w warsztatach rozwijających umiejętności społeczne, w tym umiejętność współpracy i pracy w grupie, umiejętność rozpoznawania emocji, komunikacji i budowania relacji. Wspólny wyjazd był również wspaniałą okazją do wzajemnej integracji rodzin zastępczych, wymiany doświadczeń przez opiekunów oraz wspólnej zabawy najmłodszych uczestników.
Wyjazd integracyjny realizowany był w ramach projektu „Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
W dniu 27.06.2024 celem docenienia pracy wychowawczej jaką rodziny zastępcze pełnią na rzecz swoich podopiecznych, jak również celem wzajemnej integracji rodzin zastępczych i dzieci i młodzieży w nich przebywających Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lidzbarku Warmińskim z siedzibą w Ornecie w zorganizowało piknik rodzinny promujący rodzicielstwo zastępcze, który odbył się w Ornecie. Honorowym gościem na zorganizowanej imprezie plenerowej była Pani Katarzyna Koplińska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie.
Podczas pikniku zorganizowane zostały animacje, konkursy z nagrodami i wspólne zabawy dla dzieci.. Piknik był także okazją do zacieśnienia wzajemnych więzi
z opiekunami i rodzeństwem, a dla rodziców zastępczych okazją do wzajemnej rozmowy
i wymiany doświadczeń.
Piknik rodzinny promujący rodzicielstwo zastępcze realizowany był w ramach Projektu „Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego” finansowanego ze środków unii europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus; Priorytet 9: Włączenie i integracja EFS+; Działanie 9.9: System pieczy zastępczej.
Okres dojrzewania, okres adolescencji choć niezmiernie potrzeby w rozwoju dziecka, bywa także jednym z najtrudniejszych okresów rozwojowych dla rodziców czy opiekunów zastępczych, kiedy to dziecko niczym motyl pragnie „rozpostrzeć swoje skrzydła”, decydować o sobie w pełni samodzielnie, nierzadko podważa uznawany wcześniej autorytet opiekuna, a grupa rówieśnicza staje się ważnym punktem odniesienia w życiu młodego człowieka.
Celem wsparcia rodziców zastępczych w prowadzonym przez nich procesie wychowawczym, rodziny zastępcze będące uczestnikami Projektu „Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego”realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lidzbarku Warmińskim z siedzibą w Ornecie w ramach dofinansowania
z funduszy unijnych, w dniu 25.06.2024 r. uczestniczyły w szkoleniu pn. „Specyfika okresu adolescencji”, którego celem było pogłębienia wiedzy opiekunów zastępczych nt. okresu dojrzewania, zachowań normatywnych u dziecka na tym etapie rozwojowym, zmian zachodzących w procesach poznawczych u nastolatka, poznania różnych strategii radzenia sobie z „syndromem supermena” czy zmian jakościowych i ilościowe, które występują
w rozwoju dziecka. Rodzice zastępczy podczas szkolenia mieli także możliwość zdobycia wiedzy skąd się bierze tzw. „konflikt pokoleń” oraz jaką perspektywę życiową mają nastolatki, w tym wyjątkowym okresie rozwojowym.
W dniu 25.06.2024 r. kadra „Centrum” uczestniczyła w szkoleniu z zakresu równości szans kobiet i mężczyzn. Celem szkolenia było zdobyciem przez uczestników wiedzy nt. równości ze względu na płeć, w tym zapoznanie się z definicją i celami zasady równości szans kobiet i mężczyzn, podstawowymi regulacjami prawnymi Unii Europejskiej/Polski dotyczące równości płci, pojęciem płci społeczno-kulturowej – gender, zagadnieniami dotyczącymi stereotypów płci oraz dyskryminacji ze względu na płeć czy barierami równości płci. Zrealizowane szkolenie zaowocowało także utworzeniem kodeksu dobrych praktyk równościowych w jednostce.
Szkolenie odbyło się w ramach Projektu „„Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lidzbarku Warmińskim z siedzibą w Ornecie w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus; Priorytet 9: Włączenie i integracja EFS+; Działanie 9.9: System pieczy zastępczej.
W dniu 11.06.2024 r. w Restauracji „Cztery Pory Roku” w Ornecie odbyło się spotkanie rozpoczynające realizację Projektu „Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego” realizowanego w ramach dofinansowania ześrodków Unii Europejskiej
w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus; Priorytet 9: Włączenie i integracja EFS+; Działanie 9.9: System pieczy zastępczej.
W spotkaniu uczestniczyły zastępcze wraz z dziećmi będące uczestnikami realizowanego
w tym roku Projektu, jak również kadra „Centrum” odpowiedzialna za realizację Projektu. Podczas spotkania przedstawione zostały założenia Projektu, w tym działania, które będą realizowane na przestrzeni najbliższych czterech lat, kadrę odpowiedzialną za realizację działań w projekcie oraz źródła finansowania samego Projektu, które pochodzą z funduszy unijnych.
Spotkanie rozpoczynające projekt było także okazją do wspólnej integracji rodzin zastępczych i dzieci, wzajemnej rozmowy i wymiany doświadczeń przez opiekunów zastępczych oraz radosnej, spontanicznej zabawy przez najmłodszych uczestników spotkania.
„Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego”
Z radością informujemy, że nasz projekt pn. „Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego” uzyskał dofinansowanie w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 współfinansowanego
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus; Priorytet 9: Włączenie i integracja EFS+; Działanie 9.9: System pieczy zastępczej.
Celem projektu jest wzrost kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców zastępczych, zwiększenie umiejętności społecznych dzieci i młodzieży przebywających
w pieczy zastępczej oraz podniesienie ich kondycji psychofizycznej wzrost umiejętności życiowych i interpersonalnych usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej oraz zwiększenie ich kwalifikacji, wzrost kompetencji zawodowych kadry pieczy zastępczej powiatu lidzbarskiego oraz wzrost świadomości społecznej nt. rodzicielstwa zastępczego,
w tym wzrost liczby kandydatów na rodziny zastępcze oraz wzrost liczby rodzin zastępczych
w powiecie.
Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne. Wsparciem w ramach projektu objętych zostanie 45 rodziców zastępczych, 60 dzieci i młodzieży przebywających w pieczy zastępczej, 32 usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej, 12 osób stanowiących kadrę pieczy zastępczej oraz 4 kandydatów na rodzinę zastępczą.
Uczestnicy projektu objęci zostaną bezpłatnym, wszechstronnym wsparciem tj.:
- szkolenia dla rodzin zastępczych, kadry pieczy zastępczej, kandydatów na rodziców zastępczych
- indywidualne oraz grupowe wsparcie psychologiczne dla rodziców zastępczych
- grupa wsparcia dla rodzin zastępczych
- edukacyjny wyjazd integracyjny dla rodzin zastępczych i dzieci
- wypoczynek letni i obóz zimowy dla dzieci i młodzieży
- diagnoza FASD, SI, rozwoju psychofizycznego dzieci
- konsultacja psychiatryczna dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej
- warsztaty dla dzieci i młodzieży nt. równości płci i niedyskryminacji
- terapia u seksuologa i terapia ASD, terapia logopedyczna dzieci
- warsztaty motywacyjne połączone z treningiem umiejętności społecznych oraz elementami doradztwa zawodowego dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej
- wyjazdowy trening umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży
- turnus specjalistyczny dla dzieci z niepełnosprawnością
- terapia integracji sensoryczneJ dla dzieci i młodzieży
- dofinansowanie stancji dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej
- kurs prawa jazdy dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej
Łączna wartość projektu wynosić będzie 2 082 864,36 zł z tego przyznane dofinansowanie ze środków europejskich 1 770434,70 zł.
Projekt „Wsparcie i Rozwój Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Lidzbarskiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i będzie przez nas realizowany w okresie od 15 kwietnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r.
Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze projektu: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ornecie ul. Dworcowa 4, 11-130 Orneta, tel. (55) 242 43 58 oraz (89) 767 03 73